4/23/2014

Becikowe cz. 1

W zeszłą środę (16.04.2014) P. zaopatrzony w mega plik dokumentów ruszył do walki z urzędnikami o becikowe ... przygotowałam wszystkie dokumenty które znalazłam w internecie ( http://www.old.bialeblota.pl/?par=904&cid=1271  ) i jeszcze więcej. Teczka pełna dokumentów + trzymane kciuki za powodzenie + solidny kop w pośladki na szczęście powinno równać się z powodzeniem.  Nie ma nic bardziej mylnego ... Łaskawy GOPS zapomniał dopisać o milionie innych rzeczy - ale oczywiście ludzie nie mają nic innego i ciekawszego do roboty jak stać w kolejce ponad godzinę żeby dowiedzieć się że o nie nie ... wszystko źle i wszystko nie ma tych papierkach i wogóle to brzydko, nie równo i o wiele za mało...
Aby dostać becikowe o wysokości 1000 zł ( słownie : jeden tysiąc ) tak tak tak tysiąc nie mylmy z milionem trzeba wypełnić i posiadać :

1. Wniosek ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka ( 4 strony )
2. Wniosek potwierdzający zameldowanie ( całej rodziny )
3. Oświadczenie o nieubieganiu się i nie pobieraniu zapomogi na dziecko w innej gminie ( każdy rodzic osobne oświadczenie)
4. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych ( w naszym przypadku P.)
5. Skrócony odpis aktu urodzenia kopia + oryginał do wglądu
6. Zaświadczenie lekarskie potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu (oczywiście z datami wizyt)
7. Prośba o przekazanie należnych świadczeń na konto osobiste + potwierdzenie że owe konto jest właśnie Twoje.
8.  Oświadczenie członka rodziny o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
9. Oświadczenie członka rodziny rozliczającego się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne.
10. Oświadczenie członka rodziny o dochodzie niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
12. Oświadczenie o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne.
13. Zaświadczenie o wysokości składek zdrowotnych 9%  ( z ZUSu lub od pracodawcy)
14. Oświadczenie członka rodziny o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni.
15. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o zarobkach.
16. Ksero dowodów osobistych + oryginały do wglądu.

A to wszystko za rok 2012. Warto zaznaczyć że jakiś geniusz wymyślił że aby dostać się z naszej gminy do U.S. i ZUSu trzeba przejechać dosłownie przez całą Bydgoszcz.  Mimo że inne ZUSy i U.S. są dużo dużo bliżej.
Na zaświadczenia z ZUSu i U.S. trzeba czekać do 7 dni, więc trzeba poświęcić na to co najmniej 2 dni i 2 x więcej benzyny bądź też biletów autobusowych które do najtańszych nie należą.


  Droga z GOPSu do ZUSu :
 
Aktualnie jesteśmy na etapie czekania na zaświadczenie z ZUSu bo o U.S. zapomnieliśmy ... eh...

Pozdrawiam, 

6 komentarzy:

 1. Nam udało załatwić się wszystko w 2 dni. I ciut chyba mniej dokumentów było wymaganych, też była wycieczka do mojej gminy, Zus-u, US oddalonej o 50 km. Ale tu dużo zawdzięczam mojej teściowej, która w tym przypadku bardzo nam pomogła. Patrząc za to ile to zachodu, jazdy w te i we w te to...nie dziwię się, że wiele osób odpuszcza. Aha, z tego co widzę, że staracie się o dwa becikowe (jedno z tytułu urodzenia, drugie samorządowe) to aż 2000 tys + rodzinne 77 zł. No szał poprostu :D Oby Wam się udało i wszystko poszło, szybko, sprawnie i bezproblemowo i by te kokosy przelali jak najszybciej. My czekaliśmy z tydzień, dwa po złożeniu wniosku. Wiec pieronem :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobra Teściowa :) a taka to skarb :)
   no ponoć to wszystko jest do jednego becikowego - nawet nie miałam pojęcia że są dwa ...

   Usuń
  2. Jeżeli macie wniosek o rodzinne, to tam jest informacja o jednorazowej zapomodze - w kwocie 1000 zł, to jest właśnie to drugie becikowe.

   Usuń
 2. My wszystko załatwiliśmy w jeden dzień, ale składaliśmy wniosek o becikowe bez dochodu :(

  OdpowiedzUsuń
 3. My uporaliśmy się z tymi dokumentami dosyć szybko, ale wszystkie urzędy mamy w pobliżu. Powodzenia :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. O fak ! Ale przekichane !
  U mnie okazało się że moja mama ma znajomości i dzięki temu uda nam się zdobyć zdecydowanie łatwiej ! Bo jak poszliśmy u nas w mieście to urzedniczka tak samo full zawołała ! Plus wszystkie umowy zlecenie i pity 11 moje i M. za 2012 r !
  Powodzenia !

  OdpowiedzUsuń